میشه انقدر بازیگوشی نکنی و تکالیفتو انجام بدی؟”

همه ما حداقل چند بار این جمله را به کودک خود گفته ایم. من مادر یک دختر بچه کنجکاو و پرحرف هستم و معمولا به سختی می توانم او را از حواس پرتی های بیش از حد دور نگه دارم تا تکالیفش را انجام دهد. از عبارت ” حواس پرتی های بیش از حد ” استفاده کردم چون کودکان به طور طبیعی پرتحرک و پر انرژی اند و نمیتوانیم از آنها انتظار داشته باشیم بدون هیچ گونه حواس پرتی تمرکز کامل داشته باشند. با این حال, ما میتوانیم به افزایش تمرکز کودکانمان کمک کنیم تا در انجام کارها به مدت طولانی دقت بیشتری داشته باشد.

انجام بازی ها و تمرین های تمرکز

• بازی های فکری : انجام بازی هایی که نیازمند تفکر , برنامه ریزی و حافظه هستند , توانایی تمرکز و توجه در کودک را تقویت میکنند.
  • ترتیب گذاری : بین ترتیب گذاری و تمرکز , رابطه عمیقی وجود دارد. بازی هایی مثل حروف چینی برای کودکانی که مشکلات تمرکز دارند فعالیت مفیدی است.
  • نشستن بی حرکت : از کودک بخواهید بدون حرکت و جا به جایی روی صندلی بنشیند تا متوجه شوید چه مدت میتواند این کار را ادامه دهد. همچنین, بازی مجسمه شو” هم به تقویت تمرکز کمک میکند. در این بازی یک موسیقی پخش میشود و بعد از قطع موسیقی کودک باید بی حرکت بایستد و مجسمه شود. تکرار این بازی مغز را به چالش میکشد و باعث تقویت اتصالات ذهن و بدن میشود.

فراهم کردن محیط آرام و بدون حواس پرتی:

• محیط : موسیقی و نور ملایم به افزایش روحیه کودک برای مطالعه کمک میکند. کالپانا, مادرِ مانای ۴ ساله میگوید: ” پسر من قبلا همیشه پر جنب و جوش و فعال بود. اما بعد از اینکه یک تُنگ ماهی در اتاقش گذاشتم , متوجه شدم کمی آرام شده! فکر میکنم تماشای این ماهی که داخل تنگ شنا میکند تاثیر بسیار خوبی روی او گذاشته!”
  • دستگاه های الکترونیکی : همه ی دستگاه های الکترونیکی از جمله تلویزیون, تبلت و موبایل باید خاموش شوند یا در اتاق دیگری باشند تا کودک دچار حواس پرتی نشود. اگر کودک میخواهد با کمک کامپیوتر مطالعه کند, فقط در همین زمینه باید از کامپیوتر استفاده کند و نه برای سایر فعالیت ها.
  • وسایل قابل دسترس : همه وسایل مورد نیاز کودک را در دسترس او قرار دهید تا برای برداشتن آن ها نیازی به بلند شدن نداشته باشد. مثلا, کتاب های درسی , مداد رنگی, دفتر یادداشت , خودکار و حتی آب را روی میز یا در نزدیکی فرزندتان بگذارید. با این روش میتوانید متوجه شوید چقدر از کارها باقی مانده و زمانتان را بهتر مدیریت کنید. همچنین, این کار تمرکز و توجه کودک را تقویت میکند.

برای مشاهده این مطلب به صورت کامل میتوانید با کلیک بر روی لینک زیر به سایت نوکو بروید 

https://noko.ir/blog/wp-content/uploads/2019/10/1524645383_loc-1024x661.jpg

در ادامه به ارائه برخی از راهکارها میپردازیم.

ادامه مطلب

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

آخرین وبلاگ ها

آخرین جستجو ها